- Knihovnická lekce: Povídání o knihovně. K čemu slouží knihovna – jak to v ní chodí – co můžeme najít v knížkách a jak se mezi nimi neztratit. Seznámíte se s knihovnou pomocí knihovnické lekce a dozvíte se mnohem víc, než jen to, kde najít oblíbenou knihu.
- Čtyřlístek: Pinďa, Bobík, Myšpulín a Fifinka. Veselé povídání plné úkolů, zábavy a vyrábění.
- Spejbl a Hurvínek: "Taťuldo, znají nás ti člobrdíčkové?" Zajímavé vyprávění o vzniku loutek a veselé pracovní listy plné úkolů.
- Bu, bu, bu strašidla: Povídání o pohádkách, pohádkových postavách, kreslení a hraní. Jaké jsou pohádkové bytosti?
- Večerníček: Každý má rád Večerníček. Program pro malé i velké. Večerníček od minulosti do současnosti.
- Lidové a autorské pohádky: Sběratelé národních pohádek/Autoři českých pohádek B. Němcová, K. J. Erben, bratři Grimmové/ K. Čapek, J. Čapek, V. Čtvrtek, J. Lada, M. Macourek aj. Jaký je rozdíl mezi lidovou a autorskou pohádkou? Vznik pohádek, hlavní znaky, rozdíly i hádanky.
- Velikonoce: Pranostiky, zvyky a obyčeje. Povídání o Velikonocích a proměnách v přírodě.
- Vánoce: Zima a vánoční čas. Povídání o Vánocích, jaké zvyky dodržujeme a co znamenají. Čtení vánočních pohádek i nahlédnutí do různých zemí.
- Karel IV.: Dobrodružná cesta životem císaře a krále Karla IV. Žáci si jednoduchou a nenásilnou formou osvojí poznatky o životě Karla IV.
- Pověsti Aloise Jiráska: Znáte české pověsti? Víte, kdo je napsal? Staré pověsti české a jejich hrdinové. Povídání, čtení a úkoly pro chytré hlavičky.
- Pražské pověsti: Každé místečko ve staré Praze se snoubí s nějakou pověstí nebo legendou. Pojďme spolu prozkoumat její tajemství, i když pouze v knížkách. Tajemné příběhy, čtení a malování. Jen pro odvážné.
- Horory a detektivky: Hororové povídky a detektivní příběhy pro děti a dospělé. Čtení plné hrůzy i zábavy. Co jsou horory. A jsou skutečně jen pro dospělé?!
- Hrdelní právo: Soudní pravomoc uložení trestu smrti. Historie hrdelního práva, postavení kata ve společnosti a další zajímavosti (např. procesy se zvířaty).
- Anna Franková: Kdo byla Anna Franková. Proč tuto dívku zná celý svět? Tragický osud dívky na pozadí druhé světové války.
- Tak nám zabili Ferdinanda (od atentátu k republice): Jak probíhala přeměna z monarchie na republiku. Co se stalo s dětmi následníka trůnu po atentátu. Program o tom, co přivedlo svět do Velké války.
- I panovník byl člověk: Nahlédnutí do života českých panovníků. Pokusme se pochopit jejich jednání a pohlédnout na každého z nich, jako na člověka. Srovnání fyzické i politické. Panovník dle domluvy.
- Povinná četba nemusí být nuda: Jak zvládnout povinnou četbu a pamatovat si z ní aspoň něco. Program o českých autorech zařazených do povinné četby. Život a dílo – hra, zábava a vzdělání. Program možno připravit na kteréhokoliv českého autora povinné četby.
- Karel Poláče: Život spisovatele se žlutou hvězdou. Člověk, dílo, film před válkou a za války.
- Karel Čapek: Život spisovatele Karla Čapka a odraz doby v jeho díle. Kniha, film i krutá historie.
Novinky
- Král Ječmínek
- Co ještě nevíš o svém městě
- Malíř Emil Filla
Po domluvě s knihovníkem je možné připravit další zajímavé programy.
Objednání programu
Mgr. Markéta Hasalová